ÜDVÖZÖLJÜK A

Szemere Bertalan

Magyar Rendvédelem-történeti

Tudományos Társaság

HIVATALOS OLDALÁN

„Cum historia pro securitate”                              „Történelemmel a biztonságért”

CÍMOLDAL       BEMUTATKOZÁS       ŰRLAPOK      RENDEZVÉNYEINK       KÖRLEVELEK      KIADVÁNYAINK
PUBLIKÁCIÓS JEGYZÉK          PÁLYÁZATOK          RÓLUNK ÍRTÁK          LINKEK          ELÉRHETŐSÉGEINK

MECÉNÁST

igénylő feladatok jegyzéke

a magyar rendvédelem története

körében

 

A Szemere Bertalan Magyar Rendvédelem-történeti Tudományos Társaság és a Szemere Bertalan Magyar Rendvédelem-történeti Alapítvány közös projectjei számára keres támogatókat. Kutatási témáinkat elsősorban a polgári berendezkedésű magyar állam rendvédelmére koncentráljuk, mert ezen időszak tapasztalatai hasznosíthatók a leginkább napjainkban.

A magyar rendvédelem története speciális helyzetéből adódóan erőinket igyekszünk az alapozó jellegű kutatásokra koncentrálni. Ennek okai, hogy:

- a nyomtatott irodalom példányszáma rendkívül csekély, ugyanis az 1994 előtti irodalomból lényegében csupán azok az alkotások érhetők el, amelyeket 1990 előtt a közgyűjtemények úgynevezett zárt osztályaira soroltak be;

- mivel a témakör huzamos ideig nem tartozott a támogatott, vagy tűrt témák közé, rendkívül szűk körű a kutató gárdája;

- a nagyközönség teljes tájékozatlansága tapasztalható - az előbbi két okból adódóan - e témakörben.

A fejlődés útja a magyar rendvédelem történetének művelése terén egyértelműen az lehet, hogy olyan alapozó munkák létrehozására törekszünk, amelyek bázisává válhatnak egy szélesebb feltáró folyamatnak. E mellett pedig többé-kevésbé a nagyközönség számára is közérthető alkotásokat hozunk létre a tudományos ismeretterjesztő, illetve tankönyvi műfaj keretében.

 

Támogatási igényünk hat fő területre terjed ki:

I.     a publikálásra szánt alkotásokra, témákra;

II.    az általunk szervezett rendezvényekre;

III.  azon hazai és külföldi rendvédelem-történettel foglalkozó rendezvények látogatására, amelyeken részt szeretnénk venni;

IV.   a meghirdetni kívánt pályázatokra, díjakra;

V.    rendvédelem-történeti relikviák gyűjtésére, rendszerezésére és bemutatására;

VI.  az egyesület és az alapítvány működéséhez szükséges tárgyi és financiális eszközök, illetve lehetőségek biztosításához történő hozzájárulásra.

 

Mivel tapasztalataink szerint a mecenatúra, illetve a szponzori tevékenység nem köthető mereven csupán egy naptári évhez, hanem a támogatókeresés javára válhat a perspektivikusabb célok ismerete is, igényeink megfogalmazásakor néhány évre előre tekintettünk.

 

 

 

I.

PUBLIKÁCIÓK

 

„A”

Tervezett periodikák és repertóriumok

I-A/1. Rendvédelem-történeti  H í r l e v é l .

Fél évente kerül kiadásra, tartalmazza a rendvédelem-történet művelésével kapcsolatos eseményeket: tudományos fokozatvédés, publikációk, rendezvények, stb. Előállítási költsége 1000 Ft /szám.

 

I-A/2. Rendvédelem-történeti  f o r r á s k ö z l e m é n y e k .

Tervezet amely a magyar rendvédelem egy-egy részterületének fontosabb dokumentumait tárja fel. Becsült előállítási költsége 2000 Ft/szám.

 

I-A/3. Rendvédelem-történeti  f ü z e t e k .

                A magyar rendvédelem-történet tudományos periodikája, évente egy alkalommal jelenik meg. Előállítási költsége 3000 Ft/szám

 

„B”

Tervezett monográfiák és sematizmusok

I-B/1. Magyar  rendvédelem-történeti  b i b l i o g r á f i a .

A vonatkozó irodalom teljes körű feltárását illetően e mű az első feldolgozás. Várható előállítási költsége 10.000 Euró . A rendvédelem egyes szakterületére vonatkozóan, pl. a bűnügyi munkát illetően, korábban már készültek feldolgozások. A rendvédelem egészét feldolgozó alkotások tekintetében azonban e mű az első. A bibliográfia lényegesen megkönnyítheti az adott kor rendvédelmi kérdései iránt érdeklődő kutatók munkáját. Ezért elengedhetetlen tartozéka lehet a vonatkozó gyűjtőkörrel rendelkező közgyűjteményeknek és a témaorientált tanintézeteknek. A magyar és az idegen nyelvekre fordított változatok hasznos és színvonalas ajándéktárgyat képezhetnek, hiszen a korabeli magyar rendvédelmi szaksajtó európai színvonalon állt.

 

I-B/2. A magyarországi rendvédelmi testületek  r a n g r e n d s z e r e i n e k  albuma 1872-2000-ig.

A mű készítése elakadt. Az előbbre jutást financiális okok akadályozzák. Az alkotás a rangok képi megjelenítése mellett tartalmazni fogja a vonatkozó jogforrások szövegét is. Terjedelme előreláthatóan 300 oldal körüli. Elképzeléseink szerint az album anyaga több füzet formájában is megjelentethető volna testületenkénti bontásban: pénzügyőrség, vámhivatalok, büntetés-végrehajtás, határőrizeti szervek, korona- és parlamenti testőrségek, továbbá kormányőrség rangrendszerének albuma 1867-től 1990-ig. Az anyagi fedezet mérvétől függően egy, vagy több éves alkotói munkát igényel. A képi megjelenítést is beleértve az egyes testület(ek) rangtörténetét bemutató alkotások szerzői honoráriuma előreláthatóan 2.500-3.000 Euró között mozoghat. A nyomdai költségek pedig mintegy 7.000-8.000 Euróra tehetők. A rendvédelmi rangrendszerek - ellentétben a honvédségi rangok alakulásának történetével - még feltáratlanok. Témájában e mű is úttörő munka. Azon túl, hogy a kiadvány a magyar rendfokozatok történetét gazdagító alkotás, hasznos kézikönyve lehet a rendvédelmi

rangrendszerek fejlesztésével hivatalból foglalkozók számára. A könyv egyben a dekoratív és hasznos ajándéktárgy szerepét is betöltheti.

Célszerű legalább két világnyelvre (angol, német) történő lefordítása. A fordítási költségek nem jelentősek, hiszen a jogforrások tömör nyelvezetre törekedtek. A mű egyes példányait célszerű volna a rendvédelmi tanintézeteknél elhelyezni, hogy azokat tansegédletként forgathassák a hallgatók. Jelenleg ugyanis nincs olyan kiadvány, amelyből a hallgatók megismerhetnék leendő rendfokozataik előtörténetét.

 

I.B/3. 1867-2000-ig a magyar rendvédelem szervezetének testülettörténeti kiadványai

-   Képviselőházi Őrség története

-   Magyar testőrségek története (Nemesi Testőrség, Parlamenti Testőrség, Magyar Királyi testőrség, Köztársasági Elnöki Testőrség, AVH Kormányőrség, Kormányőrség, Köztársasági Őrezred)

-   A Koronaőrség története

-   Pénzügyőrség története

-   BV. története

-   Magyarországi Rendőrségek története

-   A Magyar Királyi Csendőrség története

-   A magyar határőrizet története /A dualizmus időszakára vonatkozóan három kötetes monográfiaként elkészült/

-   A magyarországi karhatalomi szervezetek története

-   A polgárőrségek története

-   A nemzetőrségek története

Egy-egy testülettörténeti könyv létrehozásának összköltsége átlag 15.000-20.000 Euróra tehető.

I-B/4-5. A magyarországi állami rendőrségek (2) és a Magyar Királyi Csendőrség (3), a pénzügyőrség és a vámhivatalok (4), a büntetés-végrehajtás (5), a határőrizeti szervek (6), a korona- és parlamenti testőrség, valamint a kormányőrség (7)  e g y e n r u h á z a t - t ö r t é n e t i  albumai 1872-től 1995-ig.

Az anyagi fedezet mérvétől függően egy-egy album kéziratának elkészítése egy, vagy több éves alkotói munkát igényel. A képi megjelenítést is beleértve, testületenként az egyenruha-történetét bemutató alkotás létrehozási költsége 12.000-15.000 Euró között mozoghat.

 

I-B/6. Magyar rendvédelem-történeti  k r o n o l ó g i a  1867-től 1950-ig.

Az alkotás megközelítőleg 40-50 oldal terjedelmű. A mű mindazok számára hasznos lehet, akik a témát művelni kívánják, oktatják, illetve tanulják. A vonatkozó gyűjtőkörű közgyűjtemények és a témaorientált oktatási intézmények számára hasznos kézikönyv. Az alkotás szerzői honoráriuma előreláthatóan 2.500 Euró. A várható nyomdai költség pedig mintegy 3.000 Euró.

 

I-B/7. Magyar rendvédelem-történeti  a t l a s z  1867-1995.

Költséges munkáról lévén szó (a nyomdakész állapotba hozott kézirat költsége 7.000-8.000 Eurót tesz ki) legkorábban a szponzorálás kezdetétől számított 1,5 éven belül készülhet el az anyag. A nyomdai költségek mintegy 20.000-22.000 Euróra tehetők. Egy-egy szakterület térképi feldolgozása szerte a világon reneszánszát éli. A téma - vagy annak egyes részei - csatlakoztathatók átfogó jellegű geográfiai munkákhoz. Megjelenése esetén - a díszlokációt, a struktúrát és létszámot illetően - hasznos tapasztalatokat nyújthat az érintett szakterületeken dolgozó szakemberek számára. Tansegédletként történő alkalmazása is célszerű - a hadtörténeti térképekhez hasonlóan - rendvédelmi tanintézeteknél. A mű egyben dekoratív és tartalmas ajándéktárgyként is hasznosítható.

 

I-B/8. A magyar állami rendvédelmi testületek személyi állománya,  h u m á n  v i s z o n y a i n a k  alakulása 1872-től 1950-ig.

A mű terjedelme előreláthatóan 150-200 oldal. A nyomdakész állapotba hozott kézirat költsége 800 Euró. A nyomdai költségek pedig 1.200 Euróra tehetőek.

 

I-B/9. A magyar  r e n d v é d e l m i  j o g s z a b á l y o k  mutatója és gyűjteménye a dualizmus időszakában, a két világháború közötti Magyar Királyság időszakában, a második világháborútól a rendszerváltásig terjedő időszakban.

A mű terjedelme egy-egy időszakokra vonatkozóan előreláthatóan 350-500 oldal között mozoghat. Az anyagi fedezet mértékétől függően egy, vagy több éves alkotói munkát igényel. Az egyes sorszámokkal jelölt időszakokra vonatkozóan az alkotás szerzői honoráriumai egyenként megközelítőleg 800 Euró, a nyomdai költségek pedig 2.000 Euró. összeget tehetnek ki.

 

I-B/10. A második világháború és a rendszerváltás közötti magyar rendvédelmi irodalom 

b i b l i o g r á f i á j a .

A bibliográfia elkészítésével lényegében lezártnak tekinthető azon korszakok triásza (a dualizmustól a rendszerváltásig terjedően), amelyek esetében a magyar rendvédelmi szakirodalom számottevő jelenlétéről beszélhetünk. A kézirat létrehozásának várható honoráriuma mintegy 2.400 Euró, a nyomdai költségek pedig vele megegyezőnek tekinthetőek.

 

I-B/11. A magyar rendvédelmi periodikák  r e p e r t ó r i u m a i .

A magyar rendvédelem periodikáit a kiegyezéstől a rendszerváltásig terjedő időszakra vonatkozóan kívánjuk feldolgozni. Legcélszerűbb lenne a Belügyi Szemlével folytatni, mert e lap repertóriuma egyes időszakokra már elkészült. A magyar rendvédelem folyóiratai a jelzett időszakban igen változatosak voltak. Sokféle lapot adtak ki, köztük jó néhányat csupán egy-két éves időtartammal. Eltökélt szponzori támogatás elhatározása esetén az egyes lapok repertóriumainak elkészítéséhez és publikálásához szükséges támogatás konkretizálására laponként van szükség, ennek összege 500-5.000 Euró között mozoghat. Összességében pedig mintegy 60.000-80.000 Eurót tehet ki.

  

II.

RENDEZVÉNYEINK

 

A Szemere Bertalan magyar Rendvédelem-történeti Tudományos Társaság és a Szemere Bertalan Magyar Rendvédelem-történeti Alapítvány rendszeresen ismétlődő rendezvénysorozatot alakított ki.

E rendezvénysorozat keretében indította útjára 1990-el kezdődően az évente megrendezésre kerülő a Rendvédelem-történeti tudományos konferencia-sorozatot.

Az ezredfordulón indult el a rendvédelem-történeti forrásszimpózium-sorozat.

Szinte minden évben megrendezésre került a magyar rendvédelem egy-egy szakterület-történetét bemutató kiállítás, általában a konferenciák témájához csatlakozva. E kiállítások közül az egyiket határainkon túl, a Bécs melletti Deutsch-Wagramban valósítottuk meg, amely a külföldi közönség osztatlan sikerét váltotta ki.

A kilencvenes évek eleje óta rendszeressé váltak az új feldolgozásokat megvitató műhelyvitáink.

Három féle rendezvényünkhöz nyújtható támogatás. E három rendezvénytípus között jelentős költségkülönbségek vannak. A műhelyviták költségei 100 Euró körüli összeget tesznek ki csupán, míg az éves sűrűséggel megrendezésre kerülő Rendvédelem-történeti konferenciák a 10.000 Eurós nagyságrendet is elérhetik. A kettő között állnak a forráskritikai szimpóziumok. Eddig még nem fordult elő, hogy a teljes költséget társaságunknak kellett volna megfizetnie. Összességében szponzorok nélkül rendezvényeink finanszírozását társaságunk nem tudná megvalósítani. Így tehát mindhárom rendezvényünkhöz minden fajta és nagyságrendű támogatást szívesen veszünk.

 

„A”

rendezvényeink

II-A/1. N e m z e t k ö z i  R e n d v é d e l e m - t ö r t é n e t i   t u d o m á n y o s 

k o n f e r e n c i minden évben.

II-A/2.  M ű h e l y v i t á k  az igényeknek megfelelően.

II-A/3.  K a m a r a k i á l l í t á s  a konferencia idejéhez kapcsolódóan.

II-A/4.  Szakosztályi és területi csoport szimpoziumok (pl.:Szemere Beszélgetések, Dél-Pannon Rendvédelem-történeti Napok, stb.).

 

III.

AZ ÁLTALUNK LÁTOGATNI KÍVÁNT RENDEZVÉNYEK

 

Kívánatosnak tartjuk, hogy tagságunk képviselői eljuthassanak a rendvédelem történetét érintő témájú tudományos rendezvényekre. Egyrészt azért, hogy hírét vihessék a diszciplína magyarországi művelése helyzetének, másrészt pedig, hogy a külföldi tapasztalatokat tolmácsolhassák az itthon maradottaknak. Társaságunk tagjai általában saját költségükre látogatták ezen rendezvényeket, egyesületünk csupán szerény összeggel tudta e tevékenységet támogatni. A különböző konferenciák díjai eltérők (60 Eurótól 150 Euróig terjednek), időtartamuk változó (általában 2-10 napig tartanak) és az utazási költségek is különbözőek (20 Eurótól 500 Euróig). A rendezvényeken történő részvétel támogatására mindenfajta hozzájárulást szívesen fogadunk.

  

IV.

PÁLYÁZATOK

 

„A”

Az általunk meghirdetett pályázatok

A Szemere Bertalan Magyar Rendvédelem-történeti Tudományos Társaság a Szemere Bertalan Magyar Rendvédelem-történeti Alapítvánnyal 1991-től két évente hirdetett új pályázati témát a  M a g y a r   r e n d v é d e l e m - t ö r t é n e t e   p á l y á z a t s o r o z a t b a n. A legutolsó eredményhirdetésre 1997 tavaszán került sor. Azóta – anyagiak hiányában nem hirdettünk meg újabb pályázatot. A legtakarékosabb módon kivitelezett - legszerényebb pályázati forma is legkevesebb 2000 Euróba kerülne. E költségek előteremtéséhez várjuk az adományokat.

 

 „B”

Az általunk megpályázni kívánt pályázati kiírások

A magyar rendvédelem történetének művelése terén szellemi kapacitásunk hasznosítását mérsékelik szűkös financiális és technikai lehetőségeink. E helyzet javítása érdekében meg kívánunk pályázni minden olyan jellegű pályázatot, amely valamilyen formában tevékenységünket elősegítheti. Ebből adódóan arra kérünk mindenkit, hogy e pályázatokról bennünket tájékoztasson, amennyiben pedig módjában áll, segítsen hozzá minket a pályázatok elnyeréséhez. A pályázatok egy részéhez a pályázóknak úgynevezett „önrészt” is fel kell mutatniuk. Ez az összeg a projekttervek költségének 20 és 50%-a között mozog. Az „önrész” kiváltásához is szívesen fogadunk támogatást. E támogatások nagyságrendje 5.000-100.000 Euró között mozoghat általában.

 

V.

GYŰJTEMÉNY


„A”

Magyar Rendvédelem-történeti Virtuális Archívum

Az archívum célja, hogy - elsősorban a XIX. és XX. század - vonatkozó tartalmú nyomtatott és audiovizuális információhordozók képi megjelenítését gyűjtse, rendszerezze és az érdeklődők számára hozzáférhetővé tegye. E mellett pedig a vonatkozó dokumentumokat feltérképezze és bibliográfiák, repertóriumok, stb. formájában az elérhetőségi helyet és témakört illetően információbázisként működjék. A Szemere Bertalan Magyar Rendvédelem-történeti Tudományos Társaság és a Szemere Bertalan Magyar Rendvédelem-történeti Alapítvány szilárd elhatározása, hogy az archívum létrehozását és működését kezdeményezi, illetve segíteni fogja. Egyben arra is kér mindenkit, hogy az archívum létrehozásához, majd fejlesztéséhez dokumentumokat, financiális támogatást, információforrást biztosítson. Az archívum léte ugyanis bázisává válhat a magyar rendvédelem művelése szélesebb alapokra helyezésének, a kutatómunka kiterebélyesedésének. Archívum létrehozásának minimálisan – amennyiben az épület, illetve a szobák rendelkezésre állnak – 100.000 Euró körüli összeg szükséges. Ezen összeg gyűjtéséhez minden fajta adományt szívesen fogadunk.

 

„B”

Magyar Rendvédelem-történeti Gyűjtemény

A rendvédelem egészére kiterjedő gyűjtemény még nem jött létre magyar nyelvterületen. A gyűjtemény létrehozása nem csupán hiánypótló, hanem jelentősen hozzájárulhat a magyar rendvédelem terén szolgálatot teljesítők szakmai identitástudatának formálásához, általában a közfelfogás alakításához. A Szemere Bertalan Magyar Rendvédelem-történeti Tudományos Társaság és a Szemere Bertalan Magyar Rendvédelem-történeti Alapítvány szilárd elhatározása, hogy - az archívumhoz hasonlóan - a gyűjtemény létrehozását és működtetését is kezdeményezi , illetve segíteni fogja. Egyben arra kér mindenkit, hogy a gyűjtemény létrehozásához, majd fejlesztéséhez tárgyi emlékeket, financiális támogatást és egyéb segítségnyújtást biztosítson. A gyűjtemény létrehozásának anyagi fedezetéhez legkevesebb 500.000 Euró szükséges. Köztes megoldásként Tudományos Társaságunk kisebb gyűjtőkörű gyűjtemények létrehozását és működtetését is segíti, melyhez minden jellegű támogatást szívesen fogadunk.

Tudományos Társaságunk törekszik a testülettörténeti, lokális rendvédelem-történeti, illetve szak rendvédelem-történeti (egyenruhák, fegyverek, stb.) gyűjtemények országos rendszerének kialakítására. A létrehozni kívánt gyűjteményi hálózat egy-egy egysége felállításának költsége 150.000 Euró körüli összeg.

A jegyzékben szereplő összegek – a körülmények permanens változásából fakadóan – dinamikusan módosulnak. Ezért konkrét adomány esetén konkrét egyeztetésre van szükség.

Történelemmel a biztonságért